Με ένα πολύ θεαματικό παιχνίδι ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της AtlasLeague 1 στην περιφέρεια East της Καισαριανής, την Τρίτη (20/12). Η Χαβαλένθια by PwC έφτασε τελικά στη νίκη επί της Yugopiastika με 76-71, βελτιώνοντας το ρεκόρ της, στο 4-5, ενώ η αντίπαλός της, έπεσε στο 3-6. Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Ροδάκης για τους νικητές, πετυχαίνοντας τους 24 από τους συνολικά 29 πόντους του, στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την αρχή του αγώνα φάνηκε ότι υπάρχουν προοπτικές για καλό ματς, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν πολύ σκοράρισμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή και προηγήθηκαν με 14-9 στο 5’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Νταουντάκης. Παρά τις προσπάθειες των παικτών της Yugopiastika, η Χαβαλένθια by PwC έκλεισε την 1η περίοδο με προβάδισμα με 18-15.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου μείωσαν σε 18-17 στο 12’ με δίποντο του Κουμπούλη και ισοφάρισαν σε 20-20 στο 13’, έπειτα από μία εύστοχη βολή του ίδιου παίκτη. Η Χαβαλένθια by PwC βρήκε όμως τρομερό ρυθμό στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αφού προηγήθηκε με 36-26 στο 19’, έπειτα από δίποντο του Δρεκόλια. Το πρώτο μέρος τελείωσε όμως με εντυπωσιακό μακρινό τρίποντο από το… κέντρο του γηπέδου, με ταμπλό, από τον Κουμπούλη και η Yugopiastika μείωσε σε 36-29.

Εντελώς διαφορετική εικόνα είχε η 3η περίοδος. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιο δυνατοί στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και παρόλο που η Χαβαλένθια προηγήθηκε με 41-32 στο 23’ με δίποντο του Ροδάκη, «έτρεξαν» ένα 9-0 σερί και ισοφάρισαν σε 41-41 στο 24’, με 2/2 βολές του Κουμπούλη. Μάλιστα, η Yugopiastika πέρασε και μπροστά με 45-43 στο 26’ με δίποντο από τον ίδιο παίκτη, ενώ έφτασε και στο +7, με 53-46 στο 28’, με τρίποντο του Μερζιώτη. Τελικά, η Χαβαλένθια μείωσε σε 56-52, σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Όσο για την 4η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 63-62 στο 34’ με τρίποντο του Ροδάκη, ενώ ο ίδιος παίκτης σκόραρε με δίποντο στο 36’ και ισοφάρισε σε 69-69. Ο Ροδάκης έβαλε μπροστά τη Χαβαλένθια με 72-69 στο 37’ με τρίποντο, μετά σκόραρε και δίποντο για το 74-69 και ο Χάρης με μία βολή έκανε το 75-69. Ο Ντζιός με δίποντο μείωσε σε 75-71, για να διαμορφωθεί το τελικό 76-71 υπέρ της Χαβαλένθια by PwC με μία εύστοχη βολή του Ροδάκη.

MVP: Εντυπωσιακός ήταν ο Ροδάκης, τελειώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους (4/5β., 5/11δ., 5/7τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 30 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Ο Λουλούδης προσέφερε 11 πόντους (2/2β., 3/8δ., 1/4τρ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.), 4 ασίστ και 1 τάπα.

Που κρίθηκε το ματς: Στο ξέσπασμα του Ροδάκη, που πέτυχε τους 8 από τους τελευταίους 9 πόντους της ομάδας του. Συν ότι η Χαβαλένθια είχε 11/13 βολές (84,6%), ενώ οι φιλοξενούμενοι μόλις 3/10 (30%).

Για τη Yugopiastika πρώτος σκόρερ ήταν ο Κουμπούλης με 26 πόντους (3/5β., 10/16δ., 1/4τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ. Διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Μένος (16π., 8ρ., 3ασ.), Ντζιός (10π., 10ρ., 1ασ., 1κλ.) και Μερζιώτης (10π., 2ρ.).